JMKE

BIOGRAAFIA

J.M.K.E. sünnipäevaks loetakse 18. jaanuari 1986, kui soojendati Vinnis Turisti koosseisus Mati Pors (laul), Villu Tamme (kitarr), Tarvo Hanno Varres (basskitarr), Venno Vanamölder (trummid). Bändi koosseis oli tegelikult teistsugune, aga mõned liikmed ei saanud esinemisest osa võtta ja bassikäigud õpetati Tarvo Hanno Varresele, kes pidi tegelikult olema helitehnik, selgeks sama päeva hommikul. Sama aasta kevadel hakkas laulma juba Villu Tamme, aeg-ajalt esinesid külalissolistidena bändiga ka Ivo Uukkivi (Munk) Velikije Lukist ja sel ajal saatebändita olnud Tõnu Trubetsky, kellega esineti nime all Vürst Trubetsky & J.M.K.E. (1986–1988 13 kontserti). Vürst Trubetsky ja J.M.K.E. on välja andnud ka albumi “Rotipüüdja” (Kaljukotkas 2000).

J.M.K.E. mängis nii Eesti esimesel suuremal punkfestivalil Jaanika-Paanika (1987) kui ka edaspidi. 1987. aastal sai J.M.K.E. ka ametliku esinemisloa ehk tarifikatsiooni. Seoses perestroika-maaniaga esines bänd laialt üle Eesti ja ka NSVL-s, tõustes sellega Nõukogude Eesti ajakirjanduse tähelepanu keskmesse. Intervjuu Villu Tammega jõudis ajakirja “Noorus” lehtedele ja tema pilt sama ajakirja kaanele. Bändi võib näha ka ringvaates “Nõukogude Eesti nr. 20 / 87”.

Aastatesse 1989-1990 jääb ilmselt J.M.K.E. kuulsuse aeg. Villu jäi silma Joose Berglundi nimelisele soomlasele, kes asutas isikliku plaadifirma ja stantsis J.M.K.E. “Tere perestroika” vinüüli. See singel viis J.M.K.E. esimese Eesti bändina välisriigi edetabelitesse, olles Soomes aasta müüduimate singlite esikolmikus. 1989. aasta novembris valmis ka esimene stuudioalbum – LP “Kylmälle maalle” Stupido Twins’i kaubamärgi all.

Villule sai Eesti Levimuusikute Klubi Muusik auhind, “Levijaagup”. Seejuures oli ajalehe “Muusik” aastaküsitlusel nii J.M.K.E. bändide arvestuses, Villu Tamme muusikutest kui ka “Kylmälle maalle” albumitest teisel kohal, meeslauljate pingereas oli Villu Tamme kolmas ja laulude pingereas järgnesid Tõnis Mäe “Koidule” J.M.K.E. “Külmale maale”, “Internatsid” ja “Tbilisi tänavad”.

1990. aastal toimus järgmine koosseisumuutus, trummar Venno Vanamöldri kohale istus Ardo Põder, Nähvitsa asemele oli juba varem asunud Lembit Krull. Koosseisus Villu Tamme (laul, kitarr), Lembit Krull (bass), Ardo Põder (trummid) toimus ka suurem Kesk-Euroopa turnee.

1991.-1992. bänd tuuritas. Seejuures tehti 1992. aasta lõpul ring peale Skandinaaviale. Enne seda, 1991. aastal, ilmus Soomes veel EP “Savist saar”. Eesti iseseisvuse alguses (20. august 1991.a.) ülistati sarnaselt kõigi teiste “vabaduslaulikutega” vähe aega veel ka Villut, kuid unustati siis peagi. Näiteks ajalehe “Muusik” 1992. aasta parima ansambli valimisel ei mainitud J.M.K.E.-d enam kordagi (Peamised auhinnad võitis sel aastal Onu Bella).

Aastal 1993 ilmus J.M.K.E. teine täispikk plaat – “Gringode kultuur”, mis viis J.M.K.E. ka oma eesmärgi saavutanud ja igapäevaellu sukeldunud masside meelest tagasi underground’i hulka. Aastatel 1994-1996 tegutses J.M.K.E edasi ja tänu oma nimele hakkasid tema tegemised ka rohkem silma, kui ülejäänud Eesti punkbändide omad. Samas oli ja on vist veel praegugi J.M.K.E. kuulsam Soomes kui oma kodumaal. 1995. aastal ilmutas Stupido Twins nende versioonid kõiksugustest vene revolutsiooni- ja muudest lauludest plaadina “Sputniks In Pectopah”. Bändis oli selleks ajaks toimunud ka muudatus – nimelt asendas Sten Šeripov Lembit Krulli.

1995. aasta suvel tegi J.M.K.E. muusikat Mati Undi lavastatud Eesti Draamateatri suvelavastuses “Suveöö unenägu”.

1996. aasta juulis ilmus järjekordne, järjekorranumbrilt neljas, kauamängiv – “Jäneste invasioon”. Samuti peeti sellel aastal J.M.K.E. 10. sünnipäeva ja Eestis ilmus kassett “Rumal nali”, mis sisaldab “23 keskmise, sita ja väga sita saundiga hitti”.

Aastal 1997 ilmus Saksa plaadifirma Tug Records’i all J.M.K.E. esimene kogumikalbum nimega “Totally Estoned – The Best of J.M.K.E.”.

Bändi põhitrummariks kujunenes juba alates 1994. aastast vaheldumisi Ardo Põdraga trumme mänginud Andres “Mõmmi” Aru. Mitmel kontserdil mängis bassi taas Lembit Krull, seega oli J.M.K.E. 1990. aastate lõpus viieliikmeline: Villu Tamme (laul, kitarr), Sten Šeripov / Lembit Krull (bass), Andres Aru / Ardo Põder (trummid).

1999. aasta algul ilmus uuesti “Külmale maale” kassetiversioon (Georg Scherer Systems) ning aastal 2000, peale 4-aastast vaikust, uus album pealkirjaga “Õhtumaa viimased tunnid”. Pärast seda on J.M.K.E. välja andnud veel kaks albumit: “Ainult planeet” (2002) ja “Mälestusi Eesti NSV-st” (2006).

Alates 2002. aastast on bändi bassist Reimo Va ja koosseisus taustalauljad Promille Promille (Kerti Alev) ja Tirts (Livia Kurik).


Viimati muudetud: august 6, 2009

PLAADID


Lisa plaat


Ühtegi artisti JMKE plaati pole meie lehele veel lisatud. Äkki oskad aidata?

Üks arvamus

  • HinneEi hinnanud
    csodar


    Anytime I am connected to wireless internet it periodically stops functioning as if I am no longer connected. However, the computer shows that it is still connected, and people around me are having no problems at all. This usually happens four or five times in a two hour period. I try reconnecting, but it only lasts maybe ten minutes. My computer is regularly scanned for viruses.

    _____________
    grow taller

Mida arvad artistist JMKE Sina?


You must be logged in to post a comment.

Ansambli JMKE liikmed


Villu Tamme (laul, kitarr alates 1986)
Reimo Va (basskitarr alates 2002)
Andres Aru (trummid alates 1996)
Livia Kurik (Tirts) (taustalaul alates 2002)
Promille Promille (laul, taustalaul alates 2002)

Endised liikmed

Mati Pors (laul 1986)
Tarvo Hanno Varres (basskitarr 1986–1987)
Venno Vanamölder (trummid 1986–1989)
Tõnu Trubetsky (laul 1986–1987)
Lembit Krull (basskitarr 1987–1993, 2000)
Ardo Põder (trummid 1989–1996)
Sten Šeripov (basskitarr 1993–2002)

JMKE

ERROR: Could not load XML file